Η Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη στη Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ’ τάξης του Σχολείου μας, στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής εβδομάδας αθλητισμού (23-30 Σεπτεμβρίου 2023) και του ευρωπαϊκού προγράμματος “BEACTIVE” της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού,  την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου μετέχοντας στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδορομία, με το σύνθημα: «Αγάπησε την Ευθύνη σου…Άλλαξε τον κόσμο σου», διέσχισαν τη Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου. Η σκυταλοδρομία ξεκίνησε από το σχολείο και συνεχίστηκε στις εγκαταστάσεις της Γέφυρας. Οι μαθητές παρέδωσαν σημαίες με κωδικούς QR στους υπαλλήλους της Γέφυρας  συμβολίζοντας το μήνυμα «Ευθύνη», προκειμένου και αυτοί με τη σειρά τους να παραδώσουν τα σημαιάκια σε διερχόμενους οδηγούς. Η επιλογή της Γέφυρας είχε συμβολικό χαρακτήρα, καθώς οι γέφυρες δεν ενώνουν μόνο περιοχές, αλλά εξασφαλίζουν και τη διάδοση ιδεών και αξιών.
Ο Διευθύνων Σύμβουλός της ΓΕΦΥΡΑ, κ. Πάνος Λούκας υποδέχθηκε τους μαθητές και τους ξενάγησε στο Μουσείο της Γέφυρας. Ο κ. Λούκας τόνισε τη δέσμευση της Γέφυρας για το περιβάλλον, προωθώντας την ανακύκλωση, τη μειωμένη χρήση πλαστικού και την εξοικονόμηση ενέργειας, αναφέροντας δράσεις και πρωτοβουλίες που παρουσιάστηκαν στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος της VINCI, μόλις μία εβδομάδα πριν. Οι μαθητές ενθαρρύνθηκαν να αγκαλιάσουν φιλικές προς το περιβάλλον συνήθειες για ένα πιο πράσινο μέλλον. Η ευθύνη είναι μία ισχυρή δύναμη αλλαγής και τέτοιες δράσεις γεφυρώνουν έναν φωτεινότερο, πιο υπεύθυνο κόσμο. Μαζί με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, διέσχισε τη Γέφυρα, συμμετέχοντας ενεργά σ’ αυτή τη δράση και ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης της 5ης Περιφέρειας Αχαΐας κ. Αλεξόπουλος Χαράλαμπος.