Μαΐ 30

3η κινητικότητα Erasmus + ΚΑ229 στο πλαίσιο του προγράμματος G.O.A.L. στην Αυστρία.

Μάιος 2022

Στο διάστημα 11-15/05/2021 πραγματοποιήθηκε η τρίτη Δραστηριότητα Μάθησης, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης στο εταιρικό σχολείο της σύμπραξής μας Mittelschule der Pädagogischen Hochschule στο Γκρατς της Αυστρίας. Από το σχολείο μας συμμετείχαν τέσσερις εκπαιδευτικοί, η Διευθύντρια, Αγγελική Ζερβή (ΠΕ70), η Πηνελόπη Βασιλείου (ΠΕ06), η Χαρίκλεια Κανδύλη (ΠΕ70) και ο Γεώργιος Σπηλιόπουλος (ΠΕ70).

Οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το σχολείο και παρακολούθησαν εργαστήρια σχετικά με όλα τα είδη ψηφιακών εργαλείων που μπορούν να βοηθήσουν στη μάθηση. Πιο συγκεκριμένα, τις τρεις ημέρες της επίσκεψης ασχοληθήκαν με τρεις διαφορετικές πτυχές της ψηφιακής μάθησης:

1. Δούλεψαν στο τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό στούντιο του σχολείου και έμαθαν πώς να κάνουν μια τηλεοπτική ή ραδιοφωνική εκπομπή.

2. Δοκιμάσαν ένα ψηφιακό κυνήγι θησαυρού στο Γκρατς χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Actionbound.

3. Μοιραστήκαν και έπαιξαν παιχνίδια που υλοποιήθηκαν στη διάρκεια του προγράμματος και γνώρισαν τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν για τη δημιουργία τους.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τη δράση αυτή με οπτικοακουστικό υλικό παρουσιάζονται στον παρακάτω σύνδεσμο:  https://www.kizoa.com/Video-Editor/d384841744k5126881o1l1/Copy_of_Austria_LTT_meeting_11-1552022