4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Η Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24. Συνεπώς γιορτάζεται φέτος για πρώτη φορά. Το Σχολείο μας αναγνωρίζοντας το έργο της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας, που στόχο έχει την προστασία των ζώων και των δικαιωμάτων τους, ανταποκρίθηκε σ’ αυτήν τη δράση φτιάχνοντας ταΐστρες πουλιών. Πιο συγκεκριμένα τα τμήματα Β1 και Β2, με τη βοήθεια της εικαστικού, κας Κοσμαδάκη, κατασκεύασαν ξύλινες και χάρτινες ταΐστρες για τα πουλιά και τις κρέμασαν στα δέντρα του προαυλίου. Οι χάρτινες, που για την ακρίβεια ήταν χάρτινα μπουκάλια από γάλα, έδωσαν στα παιδιά μια ακόμα δημιουργική ιδέα ανακύκλωσης. Οι μαθητές παρουσίασαν τα έργα τους μεταφέροντας έτσι το μήνυμα της προστασίας των πουλιών σε όλο το σχολείο.