Ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου, επισκέφτηκε  το σχολείο μας η κυρία Βίκυ Κυρίτση, Κοινωνική Λειτουργός, MSc  Σχολικής Ψυχολογίας μαζί με την Κοινωνιολόγο, κα Σπυριδούλα Μπεκίρη, από το  Κέντρο Πρόληψης  Π.Ε. Αχαΐας «Καλλίπολλις». Σκοπός της επίσκεψής τους ήταν η πραγματοποίηση δράσεων στους μαθητές της  Α’ και  Δ’ τάξης  για την εφαρμογή προγράμματος βραχείας παρέμβασης, με θέμα την «Ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών», στο πλαίσιο του δικτύου «Εγώ & Εσύ …Δυναμώνουμε μαζί», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Φτιάξαμε γέφυρα για να περάσουμε από τη «λίμνη των δυσκολιών» βοηθώντας ο ένας τον άλλον, χρησιμοποιώντας κάρτες φτιάξαμε μόνοι μας μια ιστορία για το όφελος της συνεργασίας, παίξαμε με κρίκους που περνούσαν από τον έναν μαθητή στον άλλον χωρίς να πέσουν από τα καλαμάκια μας, βρήκαμε τρόπο να φάμε ένα μπισκότο έχοντας το χέρι μας τεντωμένο και συνειδητοποιήσαμε -με βιωματικό τρόπο- πως το καλό μας πολλές φορές ταυτίζεται αλλά και εξυπηρετείται καλύτερα μέσα από την ομάδα.