Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής εβδομάδας αθλητισμού (23-30 Σεπτεμβρίου 2023) και του ευρωπαϊκού προγράμματος “BEACTIVE” της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, οι μαθητές/μαθήτριες θα τρέξουν μια συμβολική διαδρομή, διαλέγοντας για ποιο «ΕΥ» τρέχουν. Με τον τρόπο αυτό θα πραγματοποιηθεί μια Πανελλαδική «Σκυταλοδρομία του ΕΥ» υποστηρίζοντας όλοι μαζί το κεντρικό θέμα «Τρέχω για το ΕΥ». Η συμβολική αυτή διαδρομή, εκτός από την αθλητική της διάσταση, εμπεριέχει και τις Ολυμπιακές Αξίες των οποίων η επιρροή είναι απαράμιλλη στην βελτίωση της κοινωνίας μας. Τα παιδιά τρέχουν για να υπενθυμίσουν σε όλους μας ότι το ΕΥ (ΕΥζειν – ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥαγωνίζεσθαι – ΕΥρωστία – ΕΥημερία – ΕΥθύνη – ΕΥγένεια) είναι η επιδιωκόμενη στάση ΖΩΗΣ που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσήλωση και ηθική ακεραιότητα. Το Σχολείο μας συμμετέχει στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία με το σύνθημα: «Αγάπησε την Ευθύνη σου…Άλλαξε τον κόσμο σου!». Η σκυταλοδρομία μας θα ξεκινήσει από τον προαύλειο χώρο του Σχολείου, όπου οι μαθητές των τάξεων Α, Β, Γ και Δ θα δώσουν σημαιάκια- σκυτάλες στους μαθητές των Ε και ΣΤ’ τάξεων, οι οποίοι θα αναχωρήσουν για τη Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου. Τα παιδιά θα διασχίσουν τη Γέφυρα από το πεζοδρόμιο κρατώντας τα σημαιάκια-σκυτάλες και θα μεταδώσουν την ολυμπιακή αξία «ΕΥθύνη». Στο τέλος θα δώσουν τα σημαιάκια στους υπαλλήλους της Γέφυρας και αυτοί θα δώσουν μερικά σε οδηγούς. Πάνω στα σημαιάκια θα υπάρχει το μότο μας, σχετικά με την ευθύνη, που έχουμε ως άτομα και ως πολίτες της χώρας μας και του κόσμου, για όσα συμβαίνουν και για τον τρόπο που ζούμε, καθώς κι ένα QR. Όποιος πάρει το σημαιάκι θα μπορεί να σκανάρει με το κινητό του το QR και να μεταβεί στην ιστοσελίδα του σχολείου, όπου θα υπάρχει μήνυμα σχετικό με την “Ευθύνη”.