Ιαν 13

International Tea and Talk on Zoom

Στις 11 Δεκεβρίου 2020, το σχολείο μας συμμετείχε στη διεθνή διαδικτυακή συναντηση » Tea and Talk» μέσω της πλατφόρμας Zoom στο πλάισιο τπυ προγράμματος Erasmus+.

126 μαθητές και εκπαιδευτικοί από όλες τις χώρες του προγράμματος συμμετείχαν σε  μια συζήτηση την οποία κάθε μέλος συνόδευσε με το αγαπημένο του ρόφημα και γλύκισμα. Αρχικά οι συμμετέχοντες συναντήθηκαν στην κεντρική αίθουσα και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες. Κάθε ομάδα συζήτησε τα εξής θέματα:

– Πώς είναι η σχολική ζωή των μαθητών, αν κάνουν εξ’αποστάσεως εκπαίδευση ή όχι.

– Ποιά εργαλεία και πλατφόρμες χρησιμοποιούν στην εξ’αποστάσεως εκπαίδευση, καθώς και πώς επικοινωνούν με τους δασκάλους τους.

– Τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία της εποχής που διανύουμε.

-Μια θετική εμπειρία που είχε ο καθένας τον τελευταίο καιρό ή απλώς μια όμορφη στιγμή.

– Πώς περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας κατά τη διάρκεια της καραντίνας.

Επίσης μοιραστήκαμε ιδέες για χειροποίητα  Χριστουγεννιάτικα δωρα και διακοσμητικά. Τα έργα των μαθητών μπορεί κανείς να τα δει στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://padlet.com/lispolzleitner/1uub1mqikqxf

Τέλος, η συνάντηση έκλεισε μετά από 90 λεπτά, με ευχές για τη νέα χρονια και με τη δέσμευση να συναντηθούμε ξανά με την πρώτη ευκαιρία, τον Ιανουάριο ή το Φεβρουάριο.